Jo-Alpa

baner blog

Zajęcia alpakoterapii i spacery z alpakami
- jak się przygotować i o czym pamiętać

Zajęcia alpakoterapii i spacery z alpakami to bliskie spotkania ze zwierzętami. I jak na każde spotkanie – i na to trzeba odpowiednio się przygotować.

 

Moje alpaki mieszkają w zagrodzie – to ich dom. Tu nie trzeba ściągać kapci 🙂 Najlepiej, kiedy na wizytę u alpak założysz wygodne buty i ubrania, których nie boisz się pobrudzić. Białe adidasy, szpilki i jasne ubrania zostaw na inne okazje.

Alpaki mają bardzo czuły węch i nie lubią ostrych, nieprzyjemnych zapachów. Jeśli chcesz, żeby do Ciebie podeszły i pozwoliły się dotknąć, zadbaj o to, żeby Twój zapach ich nie odstraszał. Perfumami popryskaj się dopiero po spotkaniu z alpakami. Podobnie potraktuj alkohol i papierosy. I pamiętaj – dom alpak jest strefą wolną od palenia. Nawet jeśli stoimy na zewnątrz.

Alpaki, jak każde istoty, traktujemy z szacunkiem. Nie łapiemy jej bez ostrzeżenia tylko dlatego, że chcemy zobaczyć, jaka jest mięciutka. Nie dotykamy jej pośladków. Pamiętaj, że nie warto podchodzić do alpaki od tyłu – może Cię boleśnie kopnąć. Nie dlatego, że jest złośliwa lub Cię nie lubi – zwierzę czuje, że coś podchodzi od tyłu, czuje się zagrożone i na wszelki wypadek stara się to coś odgonić.

Do domu alpak nie przynoś własnego jedzenia. Jeśli z jakiegoś powodu w ciągu godzinnego spotkania musisz coś zjeść – porozmawiaj o tym ze mną przed spotkaniem. Z pewnością znajdziemy jakieś rozwiązanie, które zadba o Twoje potrzeby i potrzeby zwierząt.

Alpaki potrzebują odpoczynku i czasu na regenerację. Z tego powodu planuję zajęcia w zgodzie z ich potrzebami i naturalnym rytmem. Zatem przyjedź na ustaloną godzinę i nie dziw się, że nie przedłużam zajęć, kiedy przyjedziesz za późno.

W domu alpak panuje szacunek wobec wszystkich istot żywych. Nie zakładaj z góry, że wiesz, jak się zachowują alpaki i co można z nimi zrobić. Każda alpaka ma swoją osobowość i swoje przyzwyczajenia. Kiedy do mnie przyjedziesz na alpakoterapię lub spacer, chętnie Ci o nich opowiem.

Pamiętaj, że początek zajęć i spaceru to czas na zapoznanie alpaki z człowiekiem i człowieka z alpaką. Zwierzę musi najpierw zaufać, żeby dać się komuś prowadzić. Nie pójdzie od razu z obcą osobą na spacer – tak jak i Ty nie wsiądziesz nieznajomemu do samochodu.

Podsumowując – o czym potrzebujesz pamiętać:

  • wygodne buty i ubranie, których nie żal Ci pobrudzić,
  • perfumy, alkohol i papierosy zostaw na później,
  • nie dotykaj alpaki bez ostrzeżenia i nie łap je od tyłu,
  • nie przynoś własnego jedzenia,
  • przyjedź punktualnie na ustaloną godzinę,
  • każda alpaka ma swoją osobowość i swoje przyzwyczajenia – traktuj je z
  • szacunkiem,
  • początek zajęć to czas na poznanie się – nie oczekuj, że od razu ruszymy na
  • spacer.

Zapraszam na alpakoterapię i spacery z alpakami!